Chřipka a nachlazení

 


  

Mnoho lidí rozdíl mezi chřipkou a nachlazením nerozlišuje. To je však omyl. Společné pro obě nemoci je, že jsou způsobené viry a šíří se tzv. kapénkami při kýchání a kašlání. Naopak se od sebe liší příznaky a následky.

Nachlazení

 Nachlazení je jedno z nejběžnějších lidských nemocí. Napadá děti i dospělé několikrát do roka. Příznaky nachlazení jsou rýma, ucpání nosu, kýchání, škrábání v krku, zahlenění hrdla, bolest hlavy, únava. Trvá asi 3–5 dní. Nachlazení na rozdíl od chřipky obvykle neohrožuje člověka na životě.

Chřipka

Chřipka vzniká často velmi náhle a z plného zdraví vzhledem ke své krátké inkubační době. Chřipka zpravidla začíná rychle rostoucí vysokou horečkou (38 až 40 °C) provázenou zimnicí a třesavkou. Přidávají se bolesti hlavy, kloubů, svalů, očí. To vše je spojeno s únavou, nechutenstvím, slabostí, světloplachostí. Za 1–2 dny se přidává rýma, bolest v krku a suchý kašel, který se mění postupně ve vlhký. Prvotní příznaky během 3–4 dnů vymizí, rýma a kašel přetrvají týden až 10 dnů, únava a slabost se může projevit ještě měsíc poté. Průběh onemocnění závisí na věku pacienta, celkové odolnosti organismu, přidružených chorobách aj. Pokud dodržujeme klidový režim a léčbu, může chřipka proběhnout jako lehké onemocnění. V opačném případě může dojít ke komplikacím, které mohou pacienta ohrozit až na životě.

 

Nejvíce jsou chřipkou ohroženi tyto věkové skupiny – malé děti do 1 roku a lidé na 65 let. Dále osoby s poruchou imunity, lidé s chronickým onemocněním ledvin, jater, plic, oběhového systému a cukrovkou.

Jak chřipku léčit?

Očkování: Očkování je třeba provádět každoročně, neboť chřipkové viry mutují. Očkovací látka se připravuje každý rok tak, aby byla účinná na virus chřipky, který se bude pravděpodobně vyskytovat na našem území v daném roce. Očkování je vhodné provádět včas před očekávaným chřipkovým obdobím, což znamená časový úsek od září do poloviny prosince (předpokládaný termín výskytu chřipky v našich podmínkách je nejčastěji od poloviny měsíce ledna). Používané vakcíny obsahují usmrcené původce a jsou vysoce čištěné. Proto je nemožné, aby člověk onemocněl chřipkou v důsledku očkování. Vedlejší účinky očkování jsou ve srovnání s chřipkou zcela zanedbatelné, reakce po očkování jsou mírné, převážně místní a zahrnují zarudnutí nebo bolestivost v místě vpichu. Pokud se rozhodnete pro očkování proti chřipce, můžete počítat s ochranou proti očkovanému viru chřipky nejdříve za 14 dní. V době chřipkové epidemie můžete onemocnět jinou chorobou dýchacích cest. Původcem mohou být jiné viry nebo bakterie.

screen-shot-2013-07-12-at-12-16-08

Teplota a bolest: Používáme  prostředky tlumící bolest a snižující horečku, jako jsou například Acylpyrin, Paralen.

Kašel: Na podporu odkašlávání (vlhký kašel) používáme přípravky s obsahem účinných látek, jako je ambroxol, acetylcystein, jitrocelový či mateřídouškový sirup, které podporují tvorbu hlenu v dýchacích cestách a zároveň hlen ředí. Ten se pak snáze odkašlává. Nutný je dostatečný přísun tekutin. Tyto přípravky se nesmí užít při suchém (neproduktivním) a dráždivém kašli, kdy je naopak nutné utlumit dráždění ke kašli, který zbytečně namáhá organismus. Bývá často na počátku chřipkového onemocnění. 

Rýma: Na ucpaný nos nejlépe fungují nosní kapky nebo spreje. Na trhu jsou zhruba tři základní skupiny nosních kapek – s mírně dezinfekčním účinkem, způsobující splasknutí nosní sliznice, a kombinované kapky s mírně protialergickým účinkem. Všechny jsou k dostání v lékárně bez receptu. Objevují se i kapky s obsahem mořské vody, zvlhčující sliznici a s přídavky esenciálních olejů.

Ostatní: Dalšími doplňkovými preparáty při chřipce jsou homeopatika, přísun vitaminů (vit. C), minerálů (zinek) aj. Důležité je dodržovat klidový režim na lůžku v dobře větrané a teplé místnosti, pít dostatečné množství tekutin (čaje z lípy, černého bezu s medem a citrónem), dávat přednost ovoci a zelenině atd.

Chřipka a nachlazení jsou mezi námi.

Víme jak se projevují, víme jak se šíří, víme jak je léčit a jak jim předejít. 

 

Další zajímavé odkazy o chřipce:

www.chripka.cz

www.wikipedia.org/wiki/chripka

Staňte se členem Farmax klubu
Ptejte se našich odborníků, rádi Vám zodpovíme