Imunita v těhotenství má svá specifika
Jak to tedy s imunitou v průběhu těhotenství vlastně je? V první řadě si musíme uvědomit dvě věci. Tou první je fakt, že plod je tvořen nejen genetickou informací matky, ale také otce – v tom případě představuje vlastně cizí organismus, který není matce vlastní. Z imunologického hlediska to můžeme připodobnit transplantovanému orgánu. Organismus matky by se tak měl cizí těleso snažit odstranit. Vajíčko má ale už od okamžiku uhnízdění schopnost se chránit před obrannými mechanismy těla matky. Navíc organismus matky se přizpůsobí v zájmu přežití potomka a nejen, že se jej nesnaží odstranit – dokonce jej vyživuje a cíleně utlumí svou funkci imunitního systému.
Spolu s tím tak dochází ke snížení obranyschopnosti vůči infekcím. Proto je běžné, že ženy jsou v těhotenství náchylnější třeba k výskytu zánětů močových cest, oparů nebo respiračních onemocnění.
Díky výrazným změnám v hladinách hormonů a vyššímu oběhu krve v těle se mohou projevy některých onemocnění naopak zlepšit. To platí například pro revma, roztroušenou sklerózu či akné. Výjimku tvoří alergie, které se mohou v průběhu těhotenství chovat poněkud nepředvídatelně.
Jak posílit imunitu v těhotenství
Základem spokojeného těhotenství jsou v zásadě stejné pilíře, jaké už známe. Je jen potřeba je opravdu spolehlivě dodržovat. Které to jsou? Asi vás nepřekvapí, že základem je nutričně vyvážená strava s dostatkem vitamínů a bílkovin, zdravý spánek a dostatek pohybu – tomu mají některé ženy tendenci se vyhýbat z obavy, aby plodu neublížily. Pravidelný přirozený pohyb je přitom naopak zásadní pro celkovou kondici i psychickou pohodu ženy. Nedoporučuje se pouze začínat s úplně novým sportem v těhotenství a je vhodné se vyhýbat sportům, při nichž hrozí pád – například brusle, kolo apod.
Zlaté pravidlo při stravování zní: Nejezte za dva, ale dvakrát zdravěji! Vaše strava by tak měla obsahovat kvalitní bílkoviny (alespoň 2-3 porce), dostatek vlákniny v podobě celozrnného pečiva a dostatku zeleniny a zapomínat nesmíme ani na zdravé tuky, které najdeme například ve kvalitním mase, avokádu, oříškách či semínkách.
Naopak vyhnout by se těhotná měla potravinám, které jsou syrové nebo nedokonale tepelně upravené. Mezi tyto potraviny patří plísňové sýry a salámy, tatarský biftek, syrová vejce, nepasterizované mléko a mléčné výrobky, sushi a jiné pokrmy se syrovým rybím masem. Hrozí u nich totiž riziko infekce, která by mohla nastávající maminku a její dítě ohrozit.
Co dělat, když se necítím dobře
Není třeba panikařit. Zejména v sezóně chřipek a nachlazení existuje přirozená pravděpodobnost, že se vám některé z respiračních onemocnění v těhotenství nevyhne. Obyčejné rýmy se ale bát nemusíte.
Pokud vám nebude dobře, je samozřejmě rozumné konzultovat svůj stav s lékařem. V případě klasického nachlazení si pravděpodobně vystačíte s konzultací v lékárně, kde vám poradí, které léky či doplňky stravy můžete ve kterém trimestru užívat. Při prvních známkách únavy však od druhého trimestru doporučujeme vybrat Preventan Akut, který je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.
Věděli jste, že Preventan mohou užívat i ženy v těhotenství a při kojení? Rádi vám prozradíme i další tipy z oblasti zdravého životního stylu. Stačí sledovat náš blog!