Než se pustíme do rozebírání toho, co imunitu oslabuje a jak ji můžeme podpořit, pojďme si ujasnit, co to imunita vlastně je. Úplný základ asi znáte všichni: imunitní systém těla působí jako ochranný štít vůči patogenům a stará se o to, aby naše tělo zůstalo zdravé. Likviduje proto choroboplodné zárodky, bakterie a viry, ale rozpoznává a ničí i vlastní buňky, pokud jsou nějak poškozené. Zní to jednoduše, že?
Abychom to celé lépe pochopili, vysvětlíme si rozdíl mezi dvěma základními částmi imunity: neadaptivní (vrozenou) a adaptivní (získanou).
Vrozená imunita
Vrozená imunita, jak už název napovídá, je zapsaná v našich genech. Je stálá, takže její jednotlivé části se chovají pořád stejně, nehledě na typ patogenu, který zrovna naše tělo navštíví. I proto se jí říká také nespecifická imunita: nedokáže se přizpůsobit konkrétním druhům patogenů.
Představit si ji můžete třeba právě jako hrad. Ten se také nepřeskládá podle toho, jestli na něj zrovna útočí lučištníci, nebo dělostřelectvo.
Jak vrozená imunita funguje?
Tvoří ji například kůže jako přirozená bariéra, pot, který ničí bakterie, ale také sliny, které obsahují baktericidní enzym, žaludeční šťávy nebo střevní mikroflóra. Ti všichni se podílejí na zamezení vstupu nepřátelských prvků do těla. Ze své podstaty ale nemají imunitní paměť. Je jedno, kolikrát se tyto bariéry setkají s určitým typem patogenu, vždy se k němu zachovají stejně. Na rozdíl od imunity získané, adaptivní.
Získaná imunita
Nakousli jsme téma imunitní paměti. Ta se vyskytuje u imunity získané neboli specifické, adaptivní. Tu si můžete představit jako vojáky, kteří brání výše zmíněnou pevnost. Ti už se na rozdíl od pevných hradeb dokáží po předchozí zkušenosti na nepřítele připravit. Jinými slovy, pokud už se tělo s vybranou nákazou v minulosti setkalo, dokáže ji při dalším útoku snadno rozeznat a rychleji a efektivněji zlikvidovat.
V těle tyto vojáky představují hlavně B a T lymfocyty, tedy bílé krvinky.
● B-Lymfocyty vznikají v kostní dřeni a produkují protilátky, které rozeznávají nepřátele mimo buňku.
● T-Lymfocyty proti tomu pocházejí z brzlíku a mají povrchové receptory, které dokáží rozeznat antigeny uvnitř buňky.
Chytré, že? Díky imunitní paměti tak můžeme využívat například výhod očkování.
Jak je vidět, imunita sama o sobě je opravdu komplexní systém pevně provázaných prvků. Dobrou zprávou však je, že díky tomu existuje mnoho cest, jak ji udržovat v rovnováze a jak můžeme péčí o celé tělo přispívat k pevné obranyschopnosti.
Sledujte náš blog a sbírejte zajímavosti a tipy z oblasti prevence péče o imunitu!