Školní rok se rozjel a s ním i ranní kolotoč, jak co nejlépe připravit dětem svačinky do školy. A co kdybychom si tento úkol zpříjemnili a zapojili do něj i naše malé školáky? Zjistěte s námi, jak s dětmi připravit zdravé svačiny do školy a zároveň jim pomoci budovat zdravý vztah k jídlu. Přinášíme vám recepty na tři vyvážené svačiny a konkrétní tipy, jak s dětmi tuto dovednost rozvíjet.
Jak sestavit svačinu
Každá vyvážená svačina by měla obsahovat všechny složky zdravé stravy, tedy komplexní sacharidy, bílkoviny a zdravé tuky. Zapomínat bychom samozřejmě neměli ani na zeleninu. Z čeho tedy svačiny skládat? Sacharidy tělu dodávají energii, najdeme je např. v celozrnných produktech, ovesných vločkách nebo v ovoci. Bílkoviny jsou stavebními kameny těla, a navíc skvěle zasytí. Nachází se třeba ve vysokoprocentních šunkách, sýrech, jogurtech či tvarohu. Zdravé tuky se skrývají v oříškách, avokádu či olivovém oleji a pomáhají tělu vstřebávat vitamíny, a zelenina je kromě vitamínů plná také vlákniny nezbytné pro zdravé trávení. Jak tedy všechny tyto složky dostat do jednoho svačinového boxu?
Piškotový dortík do krabičky
Hrst celozrnných piškotů
200 g tvarohu
Čerstvé nebo mražené ovoce
Lžička ořechového másla
Drcené oříšky na posyp
Na dno krabičky vyskládáme piškoty, tvaroh vyšleháme s libovolným ořechovým máslem a zakryjeme jím vrstvu piškotů. Následně tvaroh zaskládáme oblíbeným ovocem – v létě můžeme využít cokoliv od malin po meruňky, v zimě si můžeme pomoci třeba rozvarem z mraženého ovoce. Podle zvolené podoby ovoce buď navrch vyskládáme obrázek, nebo můžeme tvaroh zalít rozvarem a špejlí vytvořit barevné mramorování. Na závěr dobrotu posypeme oříšky a můžeme i zakápnout rozpuštěnou čokoládou. Necháme rozležet ideálně přes noc. V tomto případě nejen, že nám mohou pomáhat i menší děti, svačinku si dokážou připravit téměř samy.
Palačinky na slano
Na palačinky pro 4 osoby:
500 ml plnotučného mléka
4 vejce
5 lžic polohrubé mouky
3 lžíce hladké špaldové mouky
špetka soli
kůra z bio citrónu
olej na potření pánve
Na náplň:
200 g žervé
Šunka
Sýr
Polníček
Rajčátka
Vyšlehejte společně mléko a vejce a postupně přidávejte sypké složky, až vznikne jemné tekuté těsto. Děti mohou trénovat rozbíjení vajec, přisypávat mouku i míchat. Na trošce oleje připravíme palačinky a plníme oblíbenou náplní. My jsme zvolili žervé, šunku, sýr a polníček, ale výborné jsou i se špenátem nebo zapečené se sýrem. Nechte se inspirovat tím, co máte doma rádi. A nezapomeňte k palačince přihodit i kousek zeleniny, pokud ji nebudete rovnou balit dovnitř. Do svačinové krabičky můžete palačinku servírovat nakrájenou na menší kolečka, takže bude větší zábava uzobávat ji v podobě jednohubek.
Jak posilovat vztah k jídlu s dětmi
Společná příprava jídla a zábavných svačinek je skvělý způsob, jak zvětšit pravděpodobnost, že dítě svačinu skutečně sní. Na co se při tom zaměřit?
Zapojte je do přípravy: Povzbuzujte děti, aby vám pomáhaly při přípravě svačin. Stanou se tak součástí procesu a budou mít větší zájem o to, co v krabičce ve škole najdou.
Dejte jim volbu: Nechte děti vybrat si, co by ke svačině chtěly. Dáte jim tak pocit kontroly nad tím, co jedí. Pokud s tímto začínáte a máte obavu, že si děti budou diktovat jen samé „nesmysly“, nebojte se výběr omezit na 2-3 možnosti. Časem bude snazší si s dětmi povídat ve větším rozsahu o tom, na co mají chuť.
Vytvořte zábavné tvary a vzory: Pomáhejte dětem vytvářet zábavné tvary a vzory v jejich svačinách. To je může motivovat k tomu, aby si je snědly s větším nadšením.
Diskutujte o jídle: S dětmi mluvte o tom, jaké potraviny jsou zdravé a proč je důležité jíst různorodé potraviny. Podpořte jejich zájem o výživu.
Nechte je experimentovat: Dávejte dětem prostor zkoušet nové potraviny a recepty. Vymyslely kombinaci, která možná bude chutnat zvláštně? Proč ji nezkusit?
Která svačina je u vás doma nejoblíbenější? Jestli ještě tápete, co doma vařit, mrkněte na náš blog, kde najdete tipy na zdravé recepty, ale i další inspiraci ke zdravému životnímu stylu.